vendБіопрепарати для сільського господарства та харчової промисловості
   
Головна сторінка АГАТ-25К Загальні характеристикиЗастосуванняРезультати застосуванняПублікації в прессі НІЗІН

АГАТ – 25К біофунгіцид із ростстимулюючими властивостями

Цей препарат біологічного походження призначений для стимулюючої обробки насіння і вегетуючих рослин, а також підвищення імунітету і захисту від хвороб. По р езультатах багаторічних наукових досліджень, державних випробувань та виробничих перевірок, препарат внесений в «Перелік пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні». По даних фірми-виробника АГАТ-25К загалом в СНГ зареєстрований для використання на 31 культурі .

АГАТ-25К створений на основі грунтових бактерій Pseudomonas aureofaciens та продуктів їх життєдіяльності. Складові частини препарату: культуральна рідина інактивованих (убитих) бактерій (титр 5-8х1010 в мл до інактивації); збалансовані стартові дози макро- та мікроелементів, біоактивні речовини з паростків рослин; природні флавоноїдні речовини; активні фракції хвойного екстракту. Поєднання комплексу таких компонентів визначає широкий спектр та ефективність дії препарату : як фунгіцидних та імуномодулюючих функцій проти кореневих і листових грибкових хвороб, так і властивостей стимулятора росту рослин при абсолютній безпеці для людей, тварин, бджіл та навколишнього середовища. Такий мультисистемний препарат дає максимальний ефект при мінімальних затратах – одночасно вирішуються проблеми захисту, підживлення та стимуляції рослин.

Фунгіцидні властивості препарату

Агат-25К характеризується яскраво вираженою фунгіцидною дією на патогени, одночасно впливаючи на все мікробне співтовариство ризосфери рослин. Бактерії Pseudomonas aureofaciens в процесі життєдіяльності виробляють цілий комплекс антибіотичних речовин, які пригнічують розвиток патогенних грибків і бактерій аж до знищення і позитивно діють на розвиток корисних мікроорганізмів. Така с истемна дія зберігається на протязі 2-3 тижнів.

Обробка насіння – це самий ефективний метод захисту рослин від насіннєвої та ґрунтової інфекції в початкових фазах розвитку рослин. Ще в 1997 році препарат Агат-25К був зареєстрований в Україні як біопрепарат для протруювання насіння перед сівбою зерно вих, зернобобових, технічних та ово чевих культур.

На рівні хімічного протруйника АГАТ працює при ураженості насіння зовнішньою інфекцією до 30%, а внутрішньою – до 0,3 % при рекомендованій дозі 30-40 г/т. Більш заражений насіннєвий матеріал потрібно обробляти баковою сумішшю із половинною нормою хімічного протравника і повною нормою АГАТа-25К. Цікаво, що при цьому чітко проявляється ефект синергізму: - дія суміші більш ефективна, ніж проста сума дії компонентів суміші

Рослини які виросли з обробленого Агатом насіння в процесі вегетації набагато менше уражуються кореневими гнилями, чим оброблені хімічними протруйниками. Біопрепарат на межі грунт-зерно підсилює відтворення і розвиток агрономічно корисної мікрофлори, зміщуючи баланс в бік накопиченню природних мікробів-антагоністів і активізації їх конкуренції з фітопатогенами. Хімпротруйник же створює навколо насіння стерильну зону, в яку першими після закінчення дії протруйника заселяють патогени., крім того хімічні фунгіциди нерідко знижують польову схожість зерна, проявляючи фітотоксичність в умовах несприятливих для проростання насіння. .

. Окрім грунтового середовища хвороби поширюються і в повітряному середовищі. Фунгіцидна складова Агату-25К ефективно діє проти листостеблових інфекцій( при низькому і середньому рівні їх розвитку(10-20%) на рівні хімічного фунгіцида,)при вищому рівні розвитку хвороби необхідно застосовувати композиції з половинною нормою хімічного фугіцида

АГАТ ефективно діє на збудників твердої и пильной головні, різні види кореневі гнилі, борошниста роса, септоріоз, фузаріоз іржа та ін.. (конкретні дані по культурах дивись у «Застосування АГАТ-25К по культурахв галузях с/г) Агат-25К володіє не тільки фунгіцидними, а і бактерицидними властивостями і є позитивний досвід його застосування проти бактеріозів.

Наші спостереження за розвитком хвороб підтвержують висновок, що однократної обробки недостатньо для захисту рослин від хвороб. Звичайно господарствам рекомендуємо проведення протруєння насіння культур Агатом-25К із наступною 2-кратною обробкою по вегетації у визначений для кожної культури фенологічних фазах

Дія препарату як іммуностимулятора

Ми знаємо, що імунітет у рослин - це вираження стійкості до хвороб, зумовлена нездатністю заразити або неможливості патогену розвиватися в тканинах рослини.

Роботу природних регуляторів імунітета можна багато разів підсилити, впливаючи на рослини різними речовинами біогенного походження Під дією специфічних бактеріальних речовин препарату Агат-25К в рослині відбувається перебудова на біохімічному рівні, що приводить до довготривалої і максимальної активації систем імунітету. Системний імунітет після обробки препаратом триває 4-6 тижнів.

Завдяки цьому, при помірному розвитку хвороб, рослини самостійно придушують споруляцію патогена на листках. Різні види рослин показують різний рівень відповідних реакцій, що пов'язано з різними генетичними імунними статусами рослин. Встановлено, що найбільш значущий ефект досягається при застосуванні Агату-25К в ранні фази сезонного розвитку і обов'язково до початку ураження рослин патогенами (відособлення бутонів в яблуні, розпускання бруньок в чорної смородини Найкращий ефект спостерігається при ранній сезонній обробці. При цьому достатньо ефективно контролюється розвиток листових патогенов, вражаючих рослини в період вегетації (борошниста роса, парша, ) Під дією Агат-25К різко скорочується число генерацій збудників і, як наслідок швидкість розвитку хвороб і їх шкідливість.

Особливістю дії імуностимуляторів є їх виключно висока біологічна ефективність при застосуванні в дуже низьких, строго визначених концентраціях робочого розчину. Перевищення норм витрати змінює механізм їх дії на рослини. Замість системної тривалої імунізації вони викликають короткочасний локальний імунітет, заснований на утворенні фітоалексинів, що за принципом дії схожі на хімічні фунгіциди.

Дія препарату як регулятора росту

До складу препарату входить цілий комплекс біологічно активних речовин, що впливають на процеси обміну речовин рослинного організму.

Обробка насіння біопрепаратом АГАТ -25К :

- Значно підвищує ПОЛЬОВУ схожість, збільшує енергію проростання насіння, сходи звичайно з'являються на 1-2 дні раніше необроблених ;

- впливає на розвиток кореневої системи рослин –, в основному підсилюється утворення та ріст вторинних коренів, а з ними водне та мінеральне живлення, темпи росту корінців на 5-15% випереджають контроль

При позакореневих обробках активізується загальний розвиток рослин з орієнтацією на підвищення їх продуктивності та покращення якості продукції.

Посіви зернових відрізнялись темнозеленим кольором та розмірами листя краще кущилися, збільшувалось число продуктивних стебел та їх висота на 10-12 %,

- стимулює збільшення всіх складових частин урожаю : наприклад в зернових сприяє повноцінній зав'язі насінин, збільшується довжина і озерніність колоса, а також масу зерна з 1 колоса і 1000 зернин ; за рахунок ростстимулюючих властивостей Агата урожайність зернових і бобових культур підвищується на 16 – 24 %, або на 3,8-5,8ц/га, гречки на 35 %, або майже на 4,0 ц/га.

Підвищується антистресова активність - біоактивні речовини препарату дозволяють культурним рослинам долати несприятливі чинники зовнішнього середовища в період вегетації (високі температури, засуха та інші стреси). Встановлено вплив агата-25К на інтенсивність транспірування – його зниження дає можливість рослинам більш ефективно використовувати вологу на формування урожаю.

- здійснює функцію антидота — послаблює токсикацію посівів при обробці хімікатами, не зменшуючи їхньої пестицидної дії і одночасно, завдяки своїм стимулюючим властивостям, сприяє підвищенню продуктивності рослин як мінімум на 15-20 %.

за рахунок збільшення азотфіксуючих та фофсфостабілізуючих бактерій забезпечується додаткове надходження в рослину азоту та фосфору, що дозволяє скоротити оптимальні дози добрив на 10-15 %.

Економічні показники застосування

З економічної точки –зору переваги біофунгіцидів очевидні. Завдяки застосуванню такого дешевого і безпечного препарату можна досягти практично 100% протравлювання всього насіннєвого матеріалу при одночасному зменшенні пестицидного навантаження на довкілля. Обробки по вегетації проти хвороб особливо актуально при посівах у водозахисних зонах, де хімічні обробки заборонені

За рахунок високої концентрації активного інгредієнта норма витрати препарату дуже низька. Термін зберігання 1,5 року. Це ставить Агат-25К в розряд унікальних біозасобів.

економічної ефективності краще всього показує такий параметр як кількість додаткового урожаю на 1 грн затраченого на Агат-25К

Агат-25К для протруєння зернових та зернобобових застосовується в невеликих дозах (40 г/т або 8 г/га), що по грошам дорівнює 8 грн . Прибавка урожаю лише від обробки зерна в середньому становить 5-7 ц/га. Отже 1 грн. затрат на препарат дає додатково 60 – 90 кг зерна. При декларованих мінімальних цінах 690 грн/т – це 40 – 60 грн.

Застосування суміші половинної норми хімічного протравника і повної норми Агату-25Ктеж дає добрі економічні результати. За рахунок того, що Агат принаймні вдвічі дешевший від любого хімічного протравника зекономлена половина хімії компенсує застосування норми Агату і прибавку дає росторегулюючі властивості препарату : обробка насіння на 1 га -20 грн, при цьому 1 грн затраченої на Агат дає 17-24 грн додаткової продукції.

Таким чином застосування Агату для протруєння як чистому виді, так і в суміші з хімічними протруйниками дозволяє одержати добру біологічну, господарську і економічну ефективність. Але максимальна ефективність досягається при обробці насіння разом із обробкою рослин по вегетації. Підсумовуючи досвід застосування біопрепарату на різних культурах можна узагальнити різні способи його застосування по впливу на урожайність наступним чином :

+ обробка насіння;

++ обприскування по вегетуючих рослинах;

+++ обробка і насіння і вегетуючих рослин в рекомендованих дозах;

В цілому застосування препарату на різних культурах дозволяє знизити захворюваність на 30-90% і на 20—50% підвищити їх урожайність при зниженні застосування хімічних пестицидів, тобто в кінцевому результаті власник завжди має додатковий валовий дохід.

Технологічність біопрепарату Агат-25К :

  • діє одночасно як фунгіцид, регулятор росту та імуномодулятор;
  • сумісний з фунгіцидами, інсектицидами, гербіцидами;
  • термін зберігання -1,5 року в діапазоні температур від-20С до 15С;
  • малі норми витрати при невисокій вартості;
  • абсолютно безпечний для людей, тварин, риб, комах;
  • зручна препаративна форма – текуча паста.
  • застосовується без змін технологій вирощування з використанням серійних машин і обладнання.
 
18008, м. Черкаси
вул. Смілянська, 118, офіс 301
тел. (0472) 63-84-06
63-67-55, 63-78-10